Icon Icon Icon

  ARCHIWUM


Wyświetlone zostały wiadomości archiwalne za rok
  

NOC BIBLIOTEK W WESOŁEJ


Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury. Noc Bibliotek odbyła się 9 czerwca 2018 w całej Polsce, Biblioteka w Wesołej wzięła udział w akcji po raz pierwszy. W Bibliotece Głównej w Wesołej podczas Nocy Bibliotek można było wykonać sobie poważne lub mniej poważne zdjęcie z ulubioną książką. Rodzice z dziećmi skorzystali z Ostrego Dyżuru Literackiego. Im trudniejszy problem z czytaniem, tym ciekawszy przypadek dla Ostrego Dyżuru! Znawcy literatury dla dzieci i młodzieży w formie zabawy i happeningu polecali wartościowe książki. Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane były na receptach, często też sięgano po pigułkę mądrości. O godzinie 19.00 wybrzmiała w bibliotece pełną parą literatura. Książkę "Smok wawelski" przedstawiła Marcelina Sowa, towarzyszyły jej dźwięki trąbki za przyczyną znakomitego muzyka Mikołaja Tabako. Dziękujemy uczestnikom za przybycie i wspólnie spędzony wieczór w Bibliotece! Było dużo śmiechu i zabawy!

  17.06.2018

AKCJA "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM" W WESOŁEJ

W piątek, 8 czerwca 2018 młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 353 w Starej Miłośnie wzięła udział w biciu rekordu w jednoczesnym czytaniu w ramach akcji: "Jak nie czytam, jak czytam". Wcześniej zapoznano się z historią osiedla i książką Pani Barbary Buczek Płachtowej pt. "Dzieje dóbr Miłosna", a następnie z krótkim fragmentem książki "Warszawa: spacery z Ciumkami" Pawła Beręsewicza. Dopełnieniem było oglądanie wystawy plansz poświęconych 600-leciu Starej Miłosny. To już drugie spotkanie Biblioteki Publicznej w Wesołej z młodzieżą w ramach akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Dziękujemy Pani Mirze Ciacharowskiej, bibliotekarce z SP 353, za włączenie naszych bibliotekarzy do wspólnego czytania.SPOTKANIE Z DOROTĄ GELLNER

Na spotkanie 22.05.2018 z przedszkolakami przyjechała literacka sława poezji dziecięcej. Dorota Gellner - Poetka, prozaik, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek GULIWER. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "Ogórek wąsaty". W 1999 r. została laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2005 r. otrzymała Order Uśmiechu. Za zasługi dla kultury dziecięcej odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis oraz medalem Serce Dziecku. Jej książki znajdują się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W bibliotece tego dnia królowała poezja i przedszkolaki!

  27.05.2018

RAJD ROWEROWY
"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ"
WAWER-WESOŁA-OSSÓW 2018


  23.05.2018

MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI - ZAJĘCIA DLA DZIECI

W Bibliotece Głównej proponujemy szereg zajęć z książką dla młodych czytelników. Tym razem rozmawialiśmy o Józefie Piłsudskim z przedszkolakami. Zajęcia 23.04.2018 oparte były na lekturze książki "Marszałek Józef Piłsudski" Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby. Dzieci poznały tajemnicę zupy i tajemnicę wąsów Marszałka.

WARSZTATY O ILUSTRACJI Z DOROTĄ CICHOCKĄ-ŁOSKOT

Pięciolatki z Przedszkola nr 259 "Leśna Bajka" zyskały nowe spojrzenie na książkę za sprawą ilustratorki Doroty Cichockiej-Łoskot. Spotkanie odbyło się 10.04.208 w ramach projektu "Obudź w dziecku pasję czytania". Malarka, ilustratorka i ikonopisarka, ukończyła warszawską ASP na Wydziale Grafiki, w Pracowni Książki i Ilustracji prof. Janusza Stannego. Ilustratorka słynnej książki dla dzieci Leszka Kołakowskiego "Kto chciałby rozweselić pechowego nosorożca?", tworzy ilustracje do książek Anny Czerwińskiej-Rydel, Renaty Piątkowskiej, Jarosława Mikołajewskiego i innych. Od 2008 r. jest członkiem jury konkursu Polskiej Sekcji IBBY "Najpiękniejsza Książka Roku".


SPOTKANIA AUTORSKIE Z ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL

Jak wymyślić tytuł do biografii zawołanego pesymisty Arthura Schopenhauera? Ile godzin dziennie pracuje autor? Ile zarabia na książce? Podczas spotkań autorskich z Anną Czerwińską-Rydel w Wesołej padło wiele konkretnych i wnikliwych pytań. Autorka odpowiedziała dzieciom na każde z nich rzeczowo i wyczerpująco.
Anna Czerwińska-Rydel jest muzykiem. Jej drugą pasją w życiu jest pisanie książek dla dzieci i młodzieży. Pani Anna tworzy literaturę o tematyce historycznej, społecznej, jest autorką serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Jej książki zdobyły wiele prestiżowych nagród. W roku 2018 obchodzimy uchwalony przez Sejm - Rok Ireny Sendlerowej oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". Na spotkaniu z Anną Czerwińską-Rydel promowaliśmy jej najnowszą książkę "Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej". Książka jest okazją, by przybliżyć dzieciom tę niezwykłą postać. Jest pretekstem, by w obecnej sytuacji na świecie, rozmawiać już z najmłodszymi na temat historii, wojny i niesieniu pomocy. Spotkania odbyły się 18.04.2018 w szkołach podstawowych - SP 172 i SP 174.
"POLOWANIE NA MATKĘ" - SPOTKANIE
Z NIEZWYKŁYM BOHATEREM KSIĄŻKI

"Zadzwonił telefon. Zaskoczona, w pierwszej chwili nie pojęłam zaproszenia, jakie dostałam. Usłyszałam propozycję wyruszenia w podróż. Okaże się najwspanialszą, najpiękniejszą wyprawą mego życia i najtrudniejszą." (z posłowia książki "Polowanie na Matkę").
Propozycję napisania historii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dostała Monika Rogozińska - gość wtorkowego spotkania w bibliotece. Ojciec Marian Waligóra - przeor jasnogórskich paulinów - z okazji 300-lecia koronacji Obrazu postanowił zrobić prezent Jasnogórskiej Pani.
Monika Rogozińska to kobieta wielu profesji. Bo przecież znamy ją ze spotkania w naszej bibliotece, w czasie którego opowiadała o wyprawie na Nanga Parbat (8125 m) na przełomie roku 1997/98, której była uczestnikiem jako korespondentka Rzeczpospolitej. Owocem literackim jest jej książka "Lot koło Nagiej Damy". Ukończyła studia polonistyczne i kulturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. Była pracownikiem schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, ratownikiem TOPR, przewodnikiem tatrzańskim. Tworzyła dla obcokrajowców programy poznawania kultury i przyrody naszego kraju. Współzałożyciel Oddziału Polskiego The Explorers Club. Jej dziadkiem był wybitny historyk literatury prof. Julian Krzyżanowski.
Najnowsza książka przybliża nam historię nie tylko Cudownego Obrazu, ale również ludzi, którzy zawierzyli swoje życie Matce Boskiej. Opowieść rozpoczyna historia aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego. W czasie uwięzienia w Komańczy Prymas napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, które zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze z udziałem około miliona wiernych.
Wracając jednak do spotkania, Monika Rogozińska przybliżyła zgromadzonym słuchaczom wiele faktów z historii Jasnej Góry i Cudownego Obrazu. Czy wiedzą Państwo co działo się z Obrazem w czasie II wojny światowej? No właśnie nie znamy wielu historii, z którymi autorka nas zapoznała, a mogła je odnaleźć dzięki otwartym dla niej jasnogórskim archiwom. I rozmowom z wieloma świadkami historii np. Ojcem Jerzym Tomzińskim urodzonym w 1918 roku.
Spotkanie stało się okazją do poznania i usystematyzowania naszej wiedzy, którą już mieliśmy lub mogliśmy zdobyć. Trochę zadziwiła nas bibliotekarzy tak nieliczna obecność mieszkańców Wesołej, tym bardziej że w maju Cudowny Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej odwiedzi nasze parafie. Jest to ta sama kopia Obrazu, która po raz pierwszy rozpoczęła peregrynację po parafiach polskich w 1957 roku - w czasach ciężkiego komunizmu.
Na koniec chcę przybliżyć opowieść, którą Autorka zakończyła swoją książkę. "Ksiądz Piotr Glas opowiadał kiedyś na Jasnej Górze przypowieść indiańską.

Stary Indianin mówi do małego chłopca: - pamiętaj, w każdym człowieku są dwa wilki. Jeden wilk jest zły, a drugi dobry. Ten wilk zły, to są kłamstwa, oszczerstwa, seksualne używanie człowieka , poniżenie, urazy, chciwość, zazdrość... A dobry wilk, to jest prawda, miłość, życzliwość, uczciwość, nadzieja... I te dwa wilki całe życie w tobie walczą.
- Dziadku - pyta chłopiec. - A który wilk zwycięża?
- Ten, którego karmisz."

Hanna Zieleniewska
CERTYFIKAT
"MIEJSCE PRZYJAZNE SENIOROM"KONKURS NA RECENZJE KSIĄŻKIRegulamin konkursu na recenzję książki
Formularz zgłoszeniowy

  11.02.2018

PSIO - KOCIE SPOTKANIA Z LITERATURĄ

Biblioteka rozpoczęła cykl spotkań z młodszymi dziećmi pod tytułem "Psio-kocie spotkania z literaturą". Dzieci lubią słuchać historii o zwierzętach i ich przygodach. Opowiadają o swoich domowych pupilach i dowiadują się, że nie wszystkie psy i koty mają troskliwych opiekunów. Podczas zajęć rozmawiamy o tym, jak pomagać bezdomnym zwierzętom i dlaczego muszą one mieszkać w schronisku. Pierwsze spotkanie odbyło się w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Z i J Moraczewskich dla klas 1-3, a kolejne w Przedszkolu nr 434 dla grup 4 i 5-latków. Czytana i omawiana była przepięknie ilustrowana książka Ewy Kozyry -Pawlak pt. "Liczypieski".

  04.03.2018

Barbara Buczek-Płachtowa 1933-2018

29 stycznia 2018 r. zmarła Pani Barbara Buczek-Płachtowa - z zawodu archeolog, pasjonatka historii lokalnej, autorka książek poświęconych dziejom Starej Miłosny: "Dzieje Dóbr Miłosna" (2010) i "Miłosna-Stara Miłosna 1887-2012" (2017).Dziękujemy za pozostawiony ślad na ziemi i wspólne chwile podczas ziemskiej podróży.

"Mamy nadzieje, że zainteresuje to wiele osób, bowiem odkrywanie historii każdego kawałka naszej ojczystej ziemi wzbogaca nas i otwiera możliwość podróżowania w czasie, poznawania naszych przodków, ich pragnień i marzeń, zwykłego szarego dnia, smutków i radości, a także wielkich dokonań. Ktoś, kiedyś powiedział, że jesteśmy tylko podróżnikami w czasie i to wielka prawda, ale każdy z tych podróżników pozostawił po sobie ślad na ziemi, spuściznę dla następców i właśnie to my ją odkrywamy; żeby pamiętać!"

(ze wstępu do książki "Dzieje dóbr Miłosna" Barbary Buczek-Płachtowej). Polecamy film "Fotograf partyzantów" (reż. Wiesław Paluch, 2010), w którym Pani Barbara opowiada o ojcu i czasach swojego dzieciństwa.

  01.02.2018

"TAM, GDZIE URODZIŁ SIĘ ORFEUSZ" SPOTKANIE Z AŁBENĄ GRABOWSKĄ

Ałbena Grabowska swoje wyjątkowe imię zawdzięcza bułgarskim korzeniom - oznacza kwitnącą jabłoń. Zawodowo jest lekarzem - specjalizuje się w neurologii. Jest mamą trójki dzieci.
Autorka gościła w naszej bibliotece 15 lutego 2018 i opowiadała o swoich książkach. Publiczność stanowiły same panie, im dedykowane są dotychczasowe powieści. Pani Ałbena zdradziła, że jej zamiarem jest, by zdobyć również grono męskich czytelników. Autorka w powieściach kobiecych bawi się stylami. Dopuszcza w świecie swoich książek powieść łotrzykowską, wątki kryminalne, czy historyczno-przygodowe. W planach jest książka w stylu Dana Browna.
Kariera pisarska zaczęła się niewinnie od bajki terapeutycznej dla dzieci "O małpce, która spadła z drzewa". Potem przyszła chęć podróży w krainę wspomnień i tak powstała książka o bułgarskich Rodopach "Tam, gdzie urodził się Orfeusz".
Ałbena Grabowska jest najbardziej znana czytelnikom z sagi rodzinnej - Stulecie Winnych. Jest to epicka opowieść o losach polskiej rodziny Winnych pochodzących z podwarszawskiego Brwinowa. Historia rodu została wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku, rozpoczyna się z chwilą wybuchu I wojny światowej, a kończy po stu latach - w czasach współczesnych. Jak dowiedzieliśmy się na spotkaniu, trylogia Winnych ma zostać zekranizowana. Producenci zapewniają mnóstwo wzruszeń.
To był przemiły, literacki wieczór, w kobiecym gronie.ILUSTRACJE DO WIERSZY ZIMOWYCH (19.01.2018)

Finałem zajęć zimowych organizowanych przez bibliotekę była praca z tekstem literackim. Trzy grupy uczestników otrzymały wybrane wiersze współczesnych polskich autorów dziecięcych. Pracowaliśmy nad tekstem "Na nartach" Agnieszki Frączek, "Trzy bałwany" i "Sen nocy zimowej" Małgorzaty Strzałkowskiej. Utwory zostały podzielone w taki sposób, by z każdego fragmentu wiersza mogła powstać ilustracja. Na początku wyzwanie budziło strach i mały opór, ale wyobraźnia dzieci zrobiła swoje. Powstały piękne zimowe obrazki. Zaprezentowane zostały w technice teatru Kamishibai. Każda grupa zdobyła głośne oklaski po premierze swojego utworu.

  21.01.2018

TORBA NA KSIĄŻKI (18.01.2018)

W myśl promowania książek i czytania na kolejnych zimowych warsztatach stworzyliśmy torby na "wielkie wyjście" do biblioteki. Uczestnicy zajęć według wcześniej stworzonych szablonów zajęli się malowaniem bawełnianych toreb. Dzieci były bardzo zadowolone z efektów swojej pracy. Powstały piękne, wielokolorowe i niepowtarzalne dzieła.

  21.01.2018

KARTKI NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA (17.01.2018)

W tegoroczne ferie świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji podczas drugiego spotkania w bibliotece tworzyliśmy przestrzenne kartki okolicznościowe. Uczestnicy warsztatów wykonali po dwie kartki. Wśród wykonanych prac były kartki m.in. z bukietem balonów, z wielkim sercem czy kartka marynarka dziadka. Dzieci z wielką ochotą i zapałem przygotowywały niespodziankę dla swoich dziadków.

  21.01.2018

ZESZYTY WSPOMNIEŃ BABCI I DZIADKA (15.01.2018)

Na cztery zajęcia proponowane przez naszą Bibliotekę w ramach "Zimy w mieście" przybyło ponad 50 osób. Pierwsze warsztaty dotyczyły wspomnień. Poprosiliśmy uczestników spotkania o stworzenie zeszytu na zapisywanie wspomnień dziadka i babci. Dzieci ułożyły samodzielnie pytania, czasem bardzo oryginalne i zaskakujące. Mamy nadzieję, że stworzone przez dzieci zeszyty posłużą jako inspiracja do opowiadania ciekawych historii. Książeczka ze wspomnieniami będzie dla nich bezcennym skarbem.

  21.01.2018

ROZMOWY PRZY HERBATCE Z PAWŁEM BERĘSEWICZEM

Paweł Beręsewicz, autor znakomitych książek dla dzieci i młodzieży, odwiedził Bibliotekę w Wesołej po raz trzeci. Spotkał się z klasami IV- VI z trzech szkół podstawowych naszej dzielnicy. Autor w nietypowy sposób opowiada o swojej twórczości. Spośród młodej publiczności wybiera i zaprasza osoby na rozmowy o literaturze przy "herbatce". W ten sposób poznaliśmy najnowsze tytuły książek naszego gościa. "Kryminał, romans, moda, futbol czy pieniądze ?" - pada pytanie, na które w zależności od płci lub też na przekór rzucane są różne odpowiedzi.
Spotkania z Pawłem Beręsewiczem, tak jak jego książki są niezawodne by, zaciekawić literaturą i rozczytać młodego człowieka. W trakcie spotkania autor przytaczał fragmenty swoich utworów, opowiadał o bohaterach, nie zdradzając zakończenia opowiadanych przygód. Na zakończenie spotkania pisarz chętnie odpowiadał na pytania uczniów, rozdał wiele autografów i dedykacji do swoich książek. Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń.

  07.01.2018

KOMUNIKAT

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych "RODO") wprowadzono zmiany w Regulaminie korzystania z materiałów i usług Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy - dodano do Regulaminu załącznik nr 4 - Ochrona danych osobowych.
  25.05.2018

SPOTKANIA AUTORSKIE Z GRAŻYNĄ BĄKIEWICZ

W maju odbyły się dwa spotkania autorskie dla młodzieży z Grażyną Bąkiewicz - historykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pani Grażyna Bąkiewicz za swoją twórczość uzyskała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest laureatką I nagrody IBBY. Wśród wyróżnionych powieści autorki są: "O Melba!" (książka roku 2002), "Stan podgorączkowy" i "Będę u Klary" nominowane były do nagrody IBBY, powieść "Korniszonek" (wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004).
Spotkania w Wesołej związane były z książkami historycznymi. Autorka zachęciła młodych czytelników do tego rodzaju literatury. Najnowsze książki Grażyny Bąkiewicz pokazują historię Polski z humorem wydawane są w serii wydawniczej "A to historia" Wydawnictwa Literatura oraz bogato ilustrowaną serią "Ale historia..." Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Autorka w atrakcyjny sposób przybliża dzieciom i młodzieży fakty historyczne i ciekawostki. Po spotkaniu każdy mógł zakupić wybraną książkę i otrzymać autograf pisarki.
ROZSTRZYGNIĘCIE V EDYCJI KONKURSU NA RECENZJĘ KSIĄŻKI
"WSZYSTKIE KSIĄŻKI MÓWIĄ"
  10.05.2018

ZWIEDZAMY Z BIBLIOTEKĄ! WYSTAWA "PADEREWSKI"

W związku z obchodami 100 lecia Odzyskania Niepodległości nasza Biblioteka 8.05.2018 zaprosiła czytelników do odwiedzenia wystawy "Paderewski" w Muzeum Narodowym. Jeden z ojców naszej niepodległości, wielki artysta, filantrop zapisał swoje zbiory państwu polskiemu, w tym Muzeum Narodowemu w Warszawie. Dar obejmował kolekcję sztuki wschodniej, obrazy, koncertowy fortepian Stanweya, zdjęcia i dokumenty. Ignacy Jan Paderewski był wybitnym pianistą, porywającym talentem rzesze wielbicieli, ale też patriotą, któremu sprawy ojczyzny leżały na sercu. Dzięki swej popularności i znajomości wielkich osobistości rządzących mocarstwami po I wojnie światowej walczył o sprawę Niepodległej. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie przedstawia sylwetkę sławnego pianisty przez pryzmat przekazanych przez niego zabytków i pamiątek np. fotografia Królowej Wiktorii z autografem, wieńce laurowe podarowane w dowód uznania, kolekcja łyżeczek, odznaczenia. Są one pretekstem do opowieści o Paderewskim oraz otaczających go ludziach - znaczących postaciach ówczesnej sceny politycznej i artystycznej. W tle wystawy słyszymy utwory grane przez Mistrza, jego głos wzywający do budowania nowego państwa i fragment filmu z jego udziałem.


  13.05.2018

KONKURS "MOJA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI"

WYCIECZKA DO WILLI ŻABIŃSKICH

Sto pięćdziesiąt metrów od głównego wejścia do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie stoi skromna, modernistyczna willa. To dom, w którym od 1931 roku mieszkał wraz z rodziną ówczesny dyrektor ogrodu dr Jan Żabiński. Od trzech lat znajduje się tu muzeum upamiętniające Antoninę i Jana Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej ryzykując życiem swoim i swoich dzieci ratowali Żydów. Mieliśmy okazję podczas wycieczki do willi dotknąć niezwykłej historii, jaka wydarzyła się w tym miejscu. Dla czytelników zainteresowanych losami Państwa Żabińskich mamy trzy propozycje: "Willa pod Zwariowaną Gwiazdą" Marii Paszyńskiej, "Azyl : opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo" Diane Ackerman, film "Azyl" reż. Niki Caro. Polecamy!

ZWIEDZAMY ZOO
Z BIBLIOTEKĄ

  16.04.2018

WARSZTATY O ILUSTRACJI Z IWONĄ CAŁĄ

Przedszkolaki uczestniczące w comiesięcznych zajęciach w Bibliotece w ramach projektu "Obudź w dziecku pasję czytania" zaprosiliśmy do udziału w warsztatach ze znanymi polskimi ilustratorami. W przedszkolu nr 261 "Pod Dębami" 9.04.2018 warsztaty dla grupy Żabek i Jagódek przeprowadziła Pani Iwona Cała. Rodowita łodzianka, z wykształcenia jest architektem. Od 2003 roku zajmuje się również ilustrowaniem książek oraz obmyśla dobre przestrzenie dla dzieci. Prowadzi warsztaty plastyczne i architektoniczne. Ilustratorka książek wielu autorów m.in. Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego, Grzegorza Kasdepke, Barbary Gawryluk, Pawła Beręsewicza, Michała Rusinka i innych.


"OBWODNICA W OCZACH DZIECKA"  27.03.2018

SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI

  22.03.2018

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ STRĘKOWSKĄ-ZAREMBĄ

W roku obchodów odzyskania 100-lecia niepodległości Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy promuje w szczególny sposób literaturę dziecięcą o tematyce historycznej. Przez cały rok dzieci i młodzież będą mieć okazję do spotkań ze znanymi autorami książek. W marcu gościliśmy Małgorzatę Strękowską-Zarembę z najnowszą serią książek o ludziach mądrych i odważnych - Polskich Superbohaterach. Autorka w przystępny i atrakcyjny sposób zapoznaje dzieci z wiedzą historyczną i z życiem dwóch wielkich Polaków: Rotmistrza Witolda Pileckiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Najsłynniejszego wąsacza Rzeczpospolitej poznajemy razem z bohaterami książki - Adasiem i Pauliną odkrywając kilkanaście tajemnic. Uwaga, jeden z sekretów - Tajemnicę talerza zupy Małgorzata Strękowska-Zaremba zdradza na spotkaniu.SPOTKANIE Z JOANNĄ
KUCIEL-FRYDRYSZAK

KIM JEST TEN IŁŁAKOWICZ?
To pytanie stawiał sobie Stefan Żeromski po lekturze wierszy, które mu przysłała Kazimiera Iłłakowiczówna. Nie mógł uwierzyć, że ich autorem jest kobieta. Iłła na początku swej literackiej drogi podpisywała się K. Iłłakowicz. Zachwycał się jej twórczością Jarosław Iwaszkiewicz, a Skamandryci zaprosili ją do swojej zdominowanej przez mężczyzn grupy.
"Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie" Joanny Kuciel-Frydryszak to historia niemal stuletniego życia niezwykłej kobiety, jej zmagań z przeciwnościami losu, konwenansami, to zapis czasów, w których żyła. Iłłakowiczówna nie miała nic wspólnego z delikatną, eteryczną poetką. Miała wyrobiony, twardy charakter, była samodzielna i niezależna, również bezkompromisowa. Kiedy Polska odzyskała niepodległość trzydziestoletnia Iłła była dumna, że może służyć Polsce. Rolę urzędniczki, którą pełniła traktowała jako życiową misję. Pisanie tak naprawdę było z boku, po godzinach... Chciała być adiutantem Marszałka Piłsudskiego, drugim jej marzeniem było, by wiersz "Trzy struny" stał się hymnem Legionów.

"Trzy struny"
Harfę pieśniarza strzaskały pioruny,
zostały tylko trzy struny.
Serce ustaje, drga coraz boleśniej,
zostały tylko trzy pieśni:
Pierwsza zawodzi po nocy w żałobie
druga przysięgi powtarza na grobie,
trzecia przebiega jak wicher po błoni.
Pierwsza zapomnieć o hańbie nie może,
druga w powietrzu jak pochodnia gorze,
trzecia zmyliła i pościg, i warty,
mundur ma krwawy, na piersiach rozdarty,
głos jej się zrywa, gdy polami goni:
"...Do broni!... Do broni!! Do broni..."WYSTAWA IKONY MARYJNE


SPOTKANIA Z ZUZANNĄ ORLIŃSKĄ

23 lutego 2018 roku Biblioteka w Wesołej zorganizowała dwa spotkania autorskie dla siódmoklasistów (SP 385 i ZS 94) z Zuzanną Orlińską. Pisarka jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ilustratorką książek, czasopism i podręczników. Zuzanna Orlińska jako pisarz debiutowała książką "Matka Polka", potem był poruszający "Pisklak". Za książkę "Ani słowa o Zosi" autorka otrzymała II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a powieść "Cierpienia Sięciolatka" została nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Na spotkaniach w Wesołej rozmawialiśmy o powieściach historycznych. Autorka opowiadała o pracy nad tego rodzaju literaturą, o bohaterach historycznych, prawdziwych i fikcyjnych. W ten sposób zaprezentowane zostały młodym czytelnikom: "Detektywi z klasztornego wzgórza", "Z Bożej łaski Jadwiga, król", "Biały teatr panny Nehemias". Na zakończenie każdego spotkania był czas na pytania i podpisywanie książek.

  25.02.2018

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE
Z ANNĄ SIWEK

30 stycznia br. w Bibliotece Publicznej w Wesołej odbyło się spotkanie autorskie z Anną Siwek. Podczas wieczoru autorka opowiadała o swoich książkach i podróżach - dwóch największych pasjach w życiu. Pani Anna spełnia swoje marzenia. Wspólnie z rodziną jeździ po świecie, a miejsca którymi zachwyciła się najbardziej opisuje w swoich książkach. Tak powstały "Moja przygoda z Kilimandżaro", "Moja przygoda z Peru" i najnowsza "Moja przygoda z Norwegią". Na spotkaniu autorka relacjonowała swoją wyprawę sprzed dwóch lat do Norwegii. Ciekawą opowieść ilustrowały piękne zdjęcia.
Anna Siwek marzyła zawsze, żeby być prawdziwą pisarką i pisać powieści. Do tej pory wydała trzy powieści obyczajowe, adresowane do kobiet: "Znów mnie pokochaj", "Powiedz, że mnie kochasz", "Zakochani w Brukseli". To historie o miłości, których lektura umili nie tylko zimowy czas.
Norwegia, której poświęcone było nasze spotkanie to kraj niezwykły: piękne krajobrazy, soczysta rzadko spotykana zieleń, a przede wszystkim skromni i przyjaźni ludzie co wielokrotnie podkreślała autorka. Spotkanie było zachętą do odwiedzenia i poznania tej krainy.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza obchodzonego 5 grudnia nasza Biblioteka ze Szkołą Podstawową Nr 353 przeprowadziła warsztaty "Szkoła i Biblioteka - razem działamy, razem pomagamy". Wspólne akcje skierowane są do różnych odbiorców: zbieramy nakrętki na rehabilitacje niepełnosprawnych dzieci, książki do szpitali dziecięcych i Domu Samotnej Matki, wspieramy bezdomne zwierzęta. Pierwszego dnia dzieci poznały historię zagubionego kota Kunkusha, który dzięki pomocy wolontariuszy w Niemczech i Norwegii odnalazł rodzinę zgubioną w czasie ucieczki z Iraku. Ta wzruszająca książka Ewy Nowak "Kot, który się zgubił" opowiada o różnych formach wolontariatu od pomagania uchodźcom, po pomoc zwierzętom. Drugiego dnia czytaliśmy książkę Ewy Kozyry-Pawlak "Liczypieski" i zastanawialiśmy się, kto może zostać wolontariuszem i co może robić, aby pomagać. Dzieci bardzo angażują się w wolontariat szkolny i chętnie sami przeprowadzają akcje pomocowe. Bardzo dziękujemy!

  11.12.2017

ZWIEDZAMY Z BIBLIOTEKĄ
MUZEUM CYTADELI WARSZAWSKIEJ

Już po raz kolejny wybraliśmy się na wycieczkę, tym razem przyczynkiem do wyboru miejsca było Narodowe Święto Niepodległości. W listopadowe popołudnie (23.11.2017) zwiedzaliśmy Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Cytadela to rodzaj twierdzy, która w wolnym kraju miała funkcje obronne, a w kraju zniewolonym miała kontrolować jego mieszkańców. Cytadela Warszawska została zbudowana przez cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego. Miała być ostrzeżeniem, straszakiem dla niepokornego, buntowniczego miasta - czego wyrazem było kilkaset armat skierowanych na Warszawę. Kosztami utrzymania garnizonu zaborcy obciążyli Polaków. Na terenie twierdzy mogli przebywać tylko Rosjanie, obowiązywał tam czas petersburski. W X Pawilonie Cytadeli mieściło się więzienie dla więźniów politycznych. Ok. 40 tysięcy więźniów oczekiwało tam na proces i wyrok. Najczęściej byli skazywani na katorgę czy zesłanie syberyjskie. Kilkuset więźniów stracono na stokach twierdzy. W X Pawilonie więzieni byli m.in.: Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, ks. Piotr Ściegienny.
Michał Cieślak - przewodnik Muzeum - w bardzo zajmujący sposób opowiedział nam o historii Cytadeli, w szczególności X Pawilonu. Byliśmy w typowej celi więziennej, w karcerze. W celach Romana Traugutta i Józefa Piłsudskiego usłyszeliśmy wiele ciekawych historii o tych ważnych dla Polski przywódcach. Oglądaliśmy też piękną wystawę malarstwa jednego z syberyjskich zesłańców - polskiego malarza żydowskiego pochodzenia - Aleksandra Sochaczewskiego, który po 20 latach zesłania malował właściwie tylko to, co przeżył i widział.
Więcej o tym ważnym miejscu upamiętniającym zrywy niepodległościowe naszego kraju możemy przeczytać na stronie MuzeumGRAMY LITERATURĘ: "KTO PRZYNIÓSŁ SŁOŃCE" VLADIMIRA HULPACHA
(BAŚŃ INDIAŃSKA)

Baśnie indiańskie "Dar totemów" były tematem kolejnego spotkania z cyklu Gramy Literaturę. Nie jest łatwo zrozumieć inną, jakże odległą kulturę, która przekłada te same wartości na zupełnie inny język. W książce znajdziemy 32 baśnie podzielone na trzy tematy: baśnie o stworzeniu świata, baśnie o zwierzętach i opowieści o indiańskich bohaterach. Vladimir Hulpach - autor zbioru pochodzący z Czech zgromadził baśnie i mity różnych plemion indiańskich. W listopadzie (14.11.2017) dzieci kl. I i II ze Szkoły Podstawowej Nr 174 wysłuchały baśni indiańskiej "Kto przyniósł słońce". Baśń opowiada o tym, skąd według Indian wzięły się na ziemi słońce i księżyc. Dzieci podczas audycji poznały zawołanie i taniec indiański. Z prowadzącą spotkanie - Marceliną Sową - weszły w świat mitologii indiańskiej i dotknęły dawnej kultury. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka improwizowana na instrumentach perkusyjnych (m.in. gongi i misy dźwiękowe) w wykonaniu Iwony Jędruch.

  20.11.2017   Aktualizacja strony: 05.10.2018 | Czas generowania strony: 0.0036 | Kontakt:
Jesteś naszym 2040158 Gościem od dnia uruchomienia strony - 12.06.2005