Icon Icon Icon

  ARCHIWUM


Wyświetlone zostały wiadomości archiwalne za rok
  

PLENER MALARSKI
WESOŁA - SIERPIEŃ 2017


Pod koniec sierpnia w urokliwych miejscach Wesołej można było zobaczyć grupkę zapaleńców ze sztalugami, którzy bez względu na deszcz czy słońce utrwalali na płótnach piękno naszej Dzielnicy. Pierwsze dni były pełne deszczu, jednak schronienia udzielili artystom właściciele Villa Park. Pod daszkami i w altanach tego pięknego hotelu mogliśmy malować i poczuć klimaty południowych Włoch. Kamienne murki, wielkie donice z kwiatami, południowy koloryt architektury, to wszystko podziałało na nasze zmarznięte ciała rozgrzewająco. Obrazy są pełne ciepła i uroku. Następnego dnia chłodny ranek przywitał nas w Rezerwacie Bagno Jacka. Szeroki horyzont, białe pnie brzóz, zwierciadło nieporuszonej wiatrem wody... Pracowaliśmy z zapałem, a z każda godziną słońce coraz bardziej przedzierało się przez chmury, by w końcu rozpędzić piękne szarości i zalśnić na bagnie pełnią kolorów. Zdążyliśmy się spakować, gdy nadeszła burza. Trzeci i czwarty dzień spędziliśmy malując stary i nowy kościół w parafii Serca Jezusowego w Starej Miłosnej. Pełne słońca dni pozostawiły niezatarte ślady w naszych pracach. Ostatniego dnia z dystansem popatrzyliśmy na wszystkie prace i dokonaliśmy niezbędnych poprawek.
W plenerze uczestniczyło 13 osób. Młodzież licealna oraz dorośli. Jedni byli codziennie, inni przychodzili w niektóre dni. Większość prac została namalowana w technice olejnej. Wszystkie prace powstały w plenerze. Prace będzie można podziwiać na wystawie od 12 do 30 września w Bibliotece Publicznej w Wesołej, na której wernisaż zapraszamy na godz. 18.30 we wtorek - 12 września 2017.
W imieniu wszystkich uczestników pleneru dziękuję za pomoc w organizacji pleneru Burmistrzowi Dzielnicy, Dyrekcji Biblioteki Publicznej oraz Stowarzyszeniu Sąsiedzi dla Wesołej. Grażyna Bany - pomysłodawca i kurator pleneru

PLENER MALARSKI
22-26 SIERPNIA


W dniach 22-26 sierpnia 2017 r. na terenie naszej dzielnicy będą prowadzone zajęcia w ramach projektu pod nazwą "Plener malarski". Inicjatorką i pomysłodawczynią projektu jest Grażyna Bany - malarka i dyplomowany pedagog plastyk, od 15 lat instruktor Malarstwa i Rysunku w Ośrodku Kultury Wesoła. Artystka od dzieciństwa podziwia urokliwe miejsca naszej dzielnicy. Obserwuje zmieniającą się przyrodę, powstające nowe domy i odchodzące w zapomnienie stare, drewniane wille. Tak piękne miejsca inspirują do twórczości. Plener organizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wesoła we współpracy z Grażyną Bany oraz Stowarzyszeniem Sąsiedzi dla Wesołej.
Projekt będzie okazją do wspólnej pracy zarówno dla osób początkujących jak i doświadczonych artystów. Będzie dawać możliwość poznania urokliwych miejsc w różnych częściach naszej dzielnicy. Zamierzamy malować starą drewnianą zabudowę Wesołej i Starej Miłosnej oraz walory natury: lasy, łąki, ogrody czy bagna. Warsztaty mają na celu stwarzać możliwość skupiania się na pracy twórczej, rozmowach o sztuce i wymianie doświadczeń artystycznych. Warsztaty malarskie będą okazja do wzbogacenia własnego stylu twórczego. Wszystkie zajęcia w całości realizowane będą w naszej dzielnicy. W czasie 5 dniowego pleneru przewidziano drobny poczęstunek i napoje dla uczestników. Prace, które powstaną w trakcie zajęć, zostaną udokumentowane fotograficznie. Podsumowaniem cyklu warsztatów i plenerów będzie wystawa prac w Bibliotece Publicznej w Wesołej we wrześniu lub październiku.
Uczestnikami warsztatów mogą być osoby dorosłe i młodzież. Zapisy przyjmujemy do dnia 20 sierpnia pod numerem tel. 22 773 40 08 lub e-mailem grazynabany@o2.pl. Ilość miejsc ograniczona.

DZIEŃ SĄSIADA

Stowarzyszenie Nasza Wesoła i Biblioteka Publiczna po raz kolejny zorganizowały Dzień Sąsiada na placu zbaw w Zielonej. Pod bibliotecznym namiotem można było zrobić sobie pióropusz lub indiańską biżuterię z makaronowych koralików. Dla lubiących czytać były do przygarnięcia książki o różnorodnej tematyce. Zabawy sportowe, gry zręcznościowe, malowanie twarzy i pokaz walki rycerskiej w wykonaniu prawdziwych Krzyżaków wypełniały słoneczne popołudnie. Wszyscy częstowali się sąsiedzką kiełbasą i ciastami podarowanymi przez cukiernie. Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę.


"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ"
RELACJA Z IMPREZY

"Odjazdowy Bibliotekarz" już za nami. Rajd odbył się w sobotę - 3 czerwca. Pogoda dopisała a uczestnicy oczywiście nie zawiedli. Zanim jednak doszło do rajdu, najpierw trzeba było zaplanować dzień i trasę. A w tym roku nie było to łatwe. Upadały wszelkie koncepcje przejazdu, a i datę trudno było ustalić. Jednak wreszcie wszystko doszło do skutku. Nadeszła sobota, organizatorzy i uczestnicy zaraz po przebudzeniu z niepokojem spojrzeli w okno. Niespodzianki nie było. Pogoda po raz kolejny nas nie zaskoczyła. Słońce świeciło z całych sił.
Pierwsza grupa "odjazdowych uczestników" spotkała się o 9.30 przed Biblioteką w Rembertowie. Tam już czekały na nas wszelkie służby wspomagające przejazd. Kolumna ruszyła i - jak to bywa przy sprawnej organizacji i dobrej kondycji kolarzy - szybko dotarła do Biblioteki w Wesołej. Tu czekała na nich kolejna grupa uczestników gotowa do pedałowania... Po krótkim odpoczynku ruch na ulicy przed OSP w Wesołej został zatrzymany i cała zwarta grupa ruszyła w stronę Starej Miłosnej eskortowana przez policję. Przejazd przez Trakt Brzeski przy wstrzymanym specjalnie dla nas ruchu dostarczył wielu osobom niesamowitych emocji.
Potem kolejny krótki postój miał miejsce przy Barku na Dakowie. Odpoczynek był potrzebny, gdyż przed nami była naprawdę ciężka droga przez tereny leśne. Piach i upał nikogo nie zniechęciły. Nikt nie zrezygnował mimo wywrotek i kolizji. Czekała za to wszystkich nagroda. Mogliśmy się przekonać ile pięknych miejsc mamy niedaleko nas. Jednym z nich jest przez niewielu odkryty staw przy siedzibie Biura Dyrekcji Lasów Miejskich. To naprawdę urokliwe miejsce. Zachęcamy do odwiedzenia go. No ale trzeba było się zbierać i wracać do Wesołej, bo na terenie OSP czekał na wszystkich piknik rodzinny. Trzeba koniecznie nadmienić, że w czasie kiedy rowerzyści oddawali się kontemplowaniu przyrody, inna ekipa złożona z bibliotekarzy z Wesołej, Rembertowa i Sulejówka przygotowywała poczęstunek dla kolarzy. Panie z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowywały atrakcje dla dzieci i nie tylko. Między innymi były to warsztaty rodzinne "Portret ducha". Niespodzianki dla dzieci miała również Biblioteka w Rembertowie. Kiedy już wszyscy byli gotowi i kiełbaski pięknie rumieniły się na grillu, dostaliśmy sygnał "JADĄ!". Plac szybko zapełnił się rowerami i ich właścicielami. Wszyscy byli dość zmęczeni i nieco zakurzeni, ale z uśmiechami na twarzy.
Teraz największą atrakcją był grill. Kiełbaski po raz kolejny okazały się hitem. Dzięki sponsorom nie zabrakło również ciasteczek na deser. Po zaspokojeniu głodu i chwili oddechu Organizatorzy zarządzili zbiórkę do grupowego, pamiątkowego zdjęcia. Potem jeszcze losowanie trzech nagród, które ufundował kolejny sponsor i powoli piknik dobiegał końca. Jeszcze tylko trzeba było zostawić po sobie porządek i wszyscy mogli wrócić szczęśliwi do domów. Dziękujemy wszystkim Odjazdowym uczestnikom imprezy!
Jednak aby doszło do imprezy, potrzeba było zaangażowania wielu osób, które postaramy się wymienić, a są to: pracownicy bibliotek w Rembertowie, Wesołej i Sulejówku, Dominik Muraszko, który opracował trasę przejazdu i wraz ze Stowarzyszeniem Rembertów Bezpośrednio czuwał na trasie nad kolarzami, Stowarzyszenie Nasza Wesoła oprócz uczestnictwa w rajdzie pomagało w obsłudze pikniku, opiekę techniczną nad rowerami sprawował Remigiusz Malinowski a opiekę medyczną - Fundacja Moto-Medic Motocyklowe Ratownictwo Medyczne Warszawa, informacje o imprezie zamieszczały WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE WESOŁA-WAWER-PRAGA POŁUDNIE-REMBERTÓW i LOKALNA, miniprzewodnik po trasie rajdu opracował Adam Ciećwierz, a fotografował nas Grzegorz Czuchraniuk, jak zwykle miejsce na piknik udostępniła niezawodna Ochotnicza Straż Pożarna w Wesołej. Dziękujemy sponsorom, bez których nie byłoby tak pysznie: PAWO Piekarnia-Cukiernia, Leki nie z apteki, Pociąg do kawy, Oskroba, Oliver (sklep warzywny), TOPAZ.
Dziękujemy również pani Monice Drażan i grupie wolontariuszek z Gimnazjum 120, które przygotowały zajęcia plastyczne dla dzieci.
Specjalne podziękowania należą się Policji i służbom z ZTM za troskę o nasze bezpieczeństwo na trasie przejazdu. Dziękujemy wszystkim, których tu nie wymieniliśmy, a którzy brali udział w przygotowaniach. Do zobaczenia za rok!
  11.06.2017

WARSZTATY KONSULTACYJNE

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
STEFANEM CZERNIECKIM

12 maja 2017 r. w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek naszym gościem był Stefan Czerniecki - podróżnik, dziennikarz, autor książek: "Dalej od Buenos", "Cisza" oraz "Czekając na Duida". Gość przed zgromadzoną publicznością - uczniami Gimnazjum Nr 120 zaprezentował podróżniczy stand-up pt. "Śladem szeptu amazońskiego potoku". Opowiedział przede wszystkim o zapierającej dech w piersiach południowoamerykańskiej przyrodzie, ale też o złej sławie karteli narkotykowych, przemytników złota i cyny, obozów kolumbijskiej partyzantki oraz o czyhającej gdzieś w ciemnościach anakondy.


SPOTKANIE AUTORSKIE
Z PRZEMYSŁAWEM BOGUSZEM

19 sierpnia minie 15 lat odkąd Marka Kotańskiego nie ma z nami. Człowieka, który na każdym, kto go poznał, pozostawiał niezatarte wrażenie. Jedną z takich osób jest Przemysław Bogusz - autor biografii Kotana, gość spotkania, które odbyło się w naszej bibliotece 4 kwietnia. Kim był bohater książki, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Może tylko nieliczne grono dzisiejszych nastolatków nie zna tego nazwiska. Już za życia był legendą. Może nieco kontrowersyjną, jednak na pewno nietuzinkową. Kotański był człowiekiem dynamicznym, obdarzonym wielką charyzmą. Można powiedzieć o nim wiele, jednak jedno jest pewne, był człowiekiem niestrudzenie dążącym do celu. Kotański w świadomości wielu Polaków zaistniał jako osoba, która działała na rzecz narkomanów, bezdomnych i chorych na AIDS. Nigdy nie bał się trudnych tematów i spraw. Działał na rzecz ludzi wykluczonych z życia społecznego, chciał, żeby społeczeństwo dostrzegło ich problemy i nie odwracało się od nich. Kotański to prekursor wielu ważnych społecznie inicjatyw, m.in.: zakładania ośrodków dla narkomanów i bezdomnych. Znany jest także z akcji Łańcuch czystych serc (1997), wielu koncertów z przesłaniem, m.in. koncertu na rzecz dzieci zakażonych wirusem HIV "Niech świat się do nich uśmiechnie" z 1992 r. na Stadionie X-lecia, który zgromadził ok. 40 tysięcy uczestników.
Praca była dla niego bardzo ważna i chyba tak naprawdę nigdy się z nią nie rozstawał. Jego życie prywatne było w znacznym stopniu podporządkowane jego zaangażowaniom w sprawy społeczne. Po Kotańskim pozostało ok. 30 ośrodków dla narkomanów i tyle samo poradni, 50 domów dla bezdomnych. Jednak jeśli można tak powiedzieć to jego najważniejszą spuścizną, pozostanie zmiana w myśleniu i podejściu do problemów drugiego człowieka. "Daj siebie innym" i "Każdy człowiek zasługuje na szansę" to bardzo ważne słowa dla Marka Kotańskiego. Chciał, aby wrażliwość na pogubionych, chorych i słabych zaistniała w świadomości społecznej i ostatecznie miała wpływ na postawy wobec nich.
Rozmowę z autorem prowadził Dariusz Mól dziennikarz z Mińska Mazowieckiego.
Zachęcamy do przeczytania książki naszego gościa "Kotan. Czy mnie kochasz?" dostępnej w naszych placówkach.

WYCIECZKA DO MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH I WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH PRL

Więzienie na ul. Rakowieckiej w Warszawie od 1945 r. pełniło funkcję głównego więzienia politycznego Polski. Przetrzymywano tam żołnierzy Armii Krajowej i najważniejszych członków podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Augusta Fieldorfa ps. Nil, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, rtm. Witolda Pileckiego ps. Witold. W miejscu tym, nazywanym Golgotą Narodu Polskiego, działy się rzeczy okrutne: wykonano tu ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zakatowanych w trakcie śledztwa pozostaje nieznana.
Dla upamiętnienia bohaterskich żołnierzy oraz osób prześladowanych w czasach PRL w więzieniu na Mokotowie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Konkurs na projekt Muzeum został już rozstrzygnięty, a jego otwarcie planowane jest na 2019 rok, ale już teraz można się umówić z przewodnikami IPN na grupowe zwiedzanie.
W nawiązaniu do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) i prelekcji dyrektora Muzeum Jacka Pawłowicza, którego gościliśmy w naszej Bibliotece (2 marca), Biblioteka zorganizowała wycieczkę do Muzeum na Rakowieckiej. Naszym przewodnikiem był Andrzej Rytka z Instytutu Pamięci Narodowej, towarzyszył też nam Jarosław Wróblewski - autor książki "Gryf: Pałacyk Michla, Żytnia, Wola". Mogliśmy zobaczyć wnętrze więzienia, byliśmy w celi rotmistrza Pileckiego, widzieliśmy karcer i najbardziej mroczne miejsce - miejsce egzekucji, a właściwie miejsce zabójstwa Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych.
Jedna z uczestniczek wycieczki przekazała do zbiorów Muzeum ryngraf, który uratował życie jej mamy w czasie Powstania Warszawskiego.


SPOTKANIE Z MONIKĄ ROGOZIŃSKĄ

Nasze pierwsze spotkanie z Monikę Rogozińską było bardzo udane i inspirujące, dlatego postanowiliśmy ponownie zaprosić tę niezwykłą kobietę. Tym razem autorka spotkała się z młodzieżą w Gimnazjum Nr 119. Poniżej przedstawiamy relację Karoliny Głodkowskiej uczennicy klasy 3a z tego spotkania.
3 marca 2017 r. w bibliotece Gimnazjum nr 119 odbyło się spotkanie z podróżniczką, pisarką i dziennikarką - Moniką Rogozińską. Głównym tematem spotkania była książka wydana przez autorkę w ubiegłym roku "Lot koło Nagiej Damy". Pisarka opowiada w niej o jednej ze swoich zimowych wypraw w Himalaje, której celem było zdobycie szczytu - Nanga Parbat. Udział Moniki Rogozińskiej w tej podróży można określić jednym słowem - eksperyment. Była jedyną kobietą w ekipie, a jednocześnie korespondentem gazety "Rzeczpospolita". Właśnie wtedy po raz pierwszy ekspedycja miała przesyłać relacje ze wspinaczki ze zdjęciami z Himalajów do Polski przez satelitę.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o trudnościach tej wyprawy oraz o zagrożeniach, z którymi się wiązała. Jednak oprócz dramatycznych aspektów ta wędrówka niosła ze sobą ogrom pozytywnych wrażeń. Jednym z nich było dokonanie dotychczas niemożliwego czyli zdobycie szczytu ośmiotysięcznika w warunkach himalajskiej zimy, przy nieludzko niskiej temperaturze oraz niesprzyjających warunkach pogody.
Spotkanie z Moniką Rogozińską zdecydowanie można nazwać inspirującym i pouczającym. Dowiedzieliśmy się wiele na temat dziennikarstwa, jakimi cechami powinien odznaczać się dziennikarz oraz o wyprawach nie tylko w wysokie góry, ale również w odległe zakątki świata. Opowiadania te wszystkich bardzo zaintrygowały oraz zmotywowały do dalszej pracy nad sobą.
Myślę, że od takiej osoby możemy się wiele nauczyć. Przede wszystkim rzetelności oraz wytrwałości w realizacji działań. Na zakończenie pisarka przekazała nam myśl, która powinna na zawsze pozostać w głowie każdego oraz stać się mottem w dążeniu do naszych celów życiowych: "Pamiętajcie, aby nie robić niczego dla rozgłosu, sławy i pieniędzy, róbcie to, co kochacie wyłącznie z pasji i miłości. Spełniajcie marzenia dla siebie, a nie dla innych".
Karolina Głodkowska kl.3a


  19.03.2017

"ŁÓDŹ LITERACKIM SZLAKIEM"
WYCIECZKAKominogród, złe miasto, Hollyłódź - każdy z tych przydomków określa w pewien sposób miasto, które odwiedziliśmy w pierwszą sobotę września. Czytaj całość

DZIĘKUJEMY

LATO W MIEŚCIE 2017 W BIBLIOTECE "WISŁO MOJA, WISŁO STARA..."

Tegoroczne spotkania w ramach akcji Lato w mieście w Bibliotece poświęcone były królowej polskich rzek Wiśle. Wspólnie z dziećmi, które razem z nami postanowiły spędzić wolny, wakacyjny czas wyruszyliśmy wiślanym szlakiem. W trakcie czterech spotkań poznaliśmy miejsca, które związane są z Wisłą. Dowiedzieliśmy się, skąd Wisła wypływa, gdzie wpada morza, jakie miasta odwiedza. Nadwiślańskie brzegi odkryły przed nami swe tajemnice. Poznaliśmy mieszkańców Wisły, czyli ssaki i wiele gatunków ptaków, dla których rzeka jest naturalną ostoją. Nadwiślańskie brzegi to również bogata roślinność. Oczywiście podczas naszych wspólnych wypraw nie zabrakło czytania legend i wierszy, które opisują bohaterkę naszych spotkań-Wisłę. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i pasją tworzyli niezwykle pomysłowe i ciekawe prace plastyczne. Powstały więc niepowtarzalne ilustracje do legendy o powstaniu Wisły, charakterystyczne panoramy nadwiślańskich miast, czy pomysłowe tratwy, którymi można byłoby przemierzać niejedną wodną krainę. Podczas zajęć mieliśmy także czas na szereg zabaw ruchowych, które stanowiły ważny element naszego podróżowania.
Wszystkim dzieciom bardzo serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy wspaniałych wakacji.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
NA RECENZJĘ KSIĄŻKI

W czwartek 11 maja 2017 r. została rozstrzygnięta IV edycja konkursu na recenzję "Wszystkie książki mówią". Komisja konkursowa w składzie: Wanda Monastyrska, Agnieszka Dubowska, Joanna Mackiewicz oraz Małgorzata Kazimierska wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:

Kategoria 8 - 12 lat
 1. Maria Stachyra za recenzję cyklu "Wojny dorosłych-historie dzieci"
 2. Natalia Podlasek za recenzję książki "Gwiazd naszych wina"(J. Green)
 3. Martyna Kwiatkowska za recenzję książki "Wieloryb" (R. Piątkowska)
  Natalia Sarzyńska za recenzję książki "Za niebieskimi drzwiami" (M. Szczygielski)
Wyróżnienie: Wiktor Janeczek za recenzję książki "Tajemnica mostu" (A. Maleszka)

Kategoria powyżej 13 lat
 1. Kamila Wiemann za recenzję książki "Królowa Ptaków" (Z. Beszczyńska)
  Zuzanna Grzybowska za recenzję książki "Złodziejka książek" (M. Zusak)
 2. Maria Morawska za recenzję książki "Lot nad kukułczym gniazdem" (K. Kesey)
  Julia Łabędź za recenzję książki "Mały książę" (A. de Saint -Exupery)
 3. nie przyznano 3 miejsca
Wyróżnienie: Kateryna Leontceva za recenzję książki "Słoneczne wino" (R. Bradbury)

W czwartej edycji konkursu na recenzję wzięło udział 51 osób. Większość stanowiła młodzież z Gimnazjum Nr 119 oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 353. Składamy serdeczne podziękowania paniom: Mirze Ciacharowskiej, Annie Grzymkowskiej, Katarzynie Tucholskiej i Jadwidze Rosłoniec za pomoc w organizacji konkursu. Bardzo dziękujemy wszystkim autorom prac, a laureatom gratulujemy!  11.05.2017

600 LAT STAREJ MIŁOSNY

W 2016 roku minęło 600 lat udokumentowanej historii Starej Miłosnej - największego osiedla Wesołej. Dokument dzielący sąsiednie dobra Długa przez Kapitułę Warszawską i Pietrasza z Grodziska z dnia 29 czerwca 1416 r. to najstarszy znany dokument wzmiankujący istnienie Starej Miłosny. Historia miejscowości jest zapewne dłuższa, ale dzieje Starej Miłosny możemy datować od czerwca 1416r. Ten dokument znaleziony przez Adama Ciećwierza stał się inspiracją do zorganizowania obchodów 600-lecia Starej Miłosny, które ostatecznie przybrały formę konferencji. Jej celem miało być przybliżenie historii tych ziem, jej wielkich walorów przyrodniczych oraz historii rozwoju tego terenu oraz jej społeczności. Czytaj całość


KONKURS NA RECENZJĘ KSIĄŻKI

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W FILII NR 1 W STAREJ MIŁOŚNIE

Wraz z nadejściem wiosny wracamy do tradycyjnych już spotkań z przedszkolakami! We wtorkowy poranek, 28 marca, odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Kubuś Puchatek i Przyjaciele. 4 latki z zaciekawieniem przyglądały się książkom przeznaczonym dla dzieci, a radość sięgnęła zenitu, kiedy każdy mógł podejść do regału i samodzielnie wybierać ulbione pozycje. Okazało się, że przedszkolaki doskonale wiedzą, jak należy obchodzić się z książkami, że na przykład nie wolno zaginać rogów czy mazać po kartkach. Aby pamiętać o tych dobrych praktykach każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkową zakładkę. Dzieci obiecały nas odwiedzać, a ci, którzy jeszcze nie są naszymi czytelnikami, zapowiedzieli, że wrócą by zapisać się do biblioteki!


PODZIĘKOWANIE

ZIMOWA PACZKA DLA ZWIERZACZKA

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca już po raz siódmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto upamiętniające tych wszystkich, którzy po 1944 roku nie złożyli broni, którzy nie godzili się na to, aby Polską rządziła komunistyczna władza nadana z Moskwy, którzy często za to zapłacili najwyższą cenę - życie. Z tej właśnie okazji w naszej Bibliotece 2 marca gościliśmy Jacka Pawłowicza - dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Jarosława Wróblewskiego - autora książki "Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola".
Książka Jarosława Wróblewskiego to historia życia niezwykłego człowieka Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. "Gryf". Człowieka, który już za młodu stał się legendą. Czytaj całość


BIBLIOTEKA CZYNNA W SOBOTY

ZIMA W MIEŚCIE
Z TOMKIEM WILMOWSKIM

W tym roku inspiracją dla naszych spotkań z młodymi czytelnikami podczas ferii zimowych były przygody Tomka Wilmowskiego- bohatera książek Alfreda Szklarskiego.
Australia to pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy. Wspólnie odkrywaliśmy ten odległy kontynent, dowiedzieliśmy się:, kim są Aborygeni, dla kogo liście eukaliptusa są wyjątkowym przysmakiem i czy kangury na pewno żyją w Australii? Z Australii udaliśmy się w podróż aż do Ameryki Północnej. Tam poznaliśmy zwyczaje i życie rdzennych mieszkańców tych terenów, czyli Indian. Razem z Tomkiem uczestniczyliśmy w wielu przygodach. Kolejnym miejscem na naszej mapie była odległa Azja, a konkretnie wyruszyliśmy w Himalaje - najwyższe góry świata. Razem z Tomkiem poszukiwaliśmy legendarnej istoty, czyli Yeti. W trakcie ostatniego spotkania ponownie wybraliśmy się do Australii, jednak tym razem podziwialiśmy piękną rafę koralową u wybrzeży tego niezwykłego kontynentu. Podczas wszystkich spotkań nie zabrakło tradycyjnego, wspólnego czytania fragmentów książek Alfreda Szklarskiego. Dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne. Powstały kolorowe papugi, indiańskie pióropusze, figurki tajemniczego Yeti oraz podwodny świat rafy koralowej. Dzięki firmie Marwit dzieci mogły wypić zdrowe i smaczne soki. Serdecznie dziękujemy sponsorowi tej smacznej przygody. Wszystkim uczestnikom wspólnej podróży z Tomkiem Wilmowskim bardzo dziękujemy za to, że razem z nami wyruszyły w świat wyobraźni.


  27.02.2017

"Z CHROBRZA NA WOJENNĄ TUŁACZKĘ" - SPOTKANIE AUTORSKIE
Z JANEM CHRUŚLIŃSKIM

24 stycznia gościem naszej Biblioteki był Jan Chruśliński - autor wielu książek, laureat pierwszej nagrody w dziedzinie literatury na pierwszym Polskim Festiwalu Sztuki Orzeł 2016. Spotkanie było poświęcone najnowszej powieści autora "Z Chrobrza na wojenną tułaczkę".
Bohaterem powieści jest wyjątkowy człowiek - Jan Zgrzebnicki rodem z Chrobrza. Jan Zgrzebnicki kształtował swój charakter najpierw, jako młody chłopiec w Polskich Drużynach Strzeleckich, później, jako żołnierz Legionów Piłsudskiego, uczestnik walk I wojny światowej, obrońca Lwowa, dowódca batalionu w Korpusie Ochrony Pogranicza, uczestnik Kampanii Wrześniowej 1939 roku i wreszcie, jako jeniec wojenny Oflagów w Gross Born i Sandbostel na terenie Niemiec. W powieści nie zabrakło również wątków miłosnych, które w sposób delikatny zostały wplecione w główny nurt powieści. Kolorytu powieści dodają opisy bitew i potyczek, które wciągają nas w sam środek działań wojennych.
Inicjatorką spotkania i osobą prowadząca rozmowę z autorem była Wiesława Grabik, kuzynka Jana Zgrzebnickiego. To właśnie ona zwróciła się z prośbą do Jana Chruślińskiego, żeby napisał książkę o jej wujku majorze Zgrzebnickim. W ten sposób pamięć o tym niezwykłym człowieku i jego życiu została przekazana następnym pokoleniom. Książka powstała na podstawie dokumentów, które przechowywała żona majora - Aniela. Te dokumenty zostały przekazane Wiesławie Grabik i stały się cennym źródłem do napisania książki.
Zapraszamy do lektury książek Jana Chruślińskiego - mieszkańca Wesołej.

   Aktualizacja strony: 07.01.2018 | Czas generowania strony: 0.0016 | Kontakt:
Jesteś naszym 1627531 Gościem od dnia uruchomienia strony - 12.06.2005