Icon Icon Icon

RAJD ROWEROWY "ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ"
WAWER-WESOŁA-OSSÓW 2018


Odjazdowy Bibliotekarz Wawer - Wesoła - Ossów 2018 - już za nami!

Impreza, zapoczątkowana przez bibliotekarzy w Łodzi, wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Wesołej. Tym razem rekreację połączyliśmy z historią. Byliśmy pod Kamieniem Piłsudskiego w Zielonej i pojechaliśmy do Ossowa do Muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 - w ten sposób włączyliśmy się w obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Bibliotekarze, czytelnicy i sympatycy rowerowych wycieczek wyruszyli w słoneczny sobotni poranek na odjazdową trasę. W asyście Policji wystartowaliśmy spod Biblioteki na Trawiastej, ulicami Wawra i Lasem Sobieskiego dotarliśmy do Kamienia Piłsudskiego w Zielonej. Tutaj wysłuchaliśmy krótkiej informacji o ćwiczeniach Polskiej Organizacji Wojskowej w tym miejscu w 1917 roku i złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów.
Przy Bibliotece w Wesołej dołączyła kolejna grupa i ruszyliśmy do celu naszego rajdu - Ossowa. Po przejechaniu ok. 8 km lasami poligonu - lekko zapiaszczeni - dotarliśmy do Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. Nie obyło się bez drobnych awarii rowerów, otarć nóg, ale pomoc techniczna i ratownik medyczny byli pod ręką w takich sytuacjach.
W Ossowie na zdrożonych rowerzystów czekały kiełbaski z grilla i ogniska oraz słodkości przygotowane przez bibliotekarzy. Mieliśmy godzinę na odpoczynek i zaspokojenie głodu. A potem zainteresowani mogli zaspokoić głód wiedzy historycznej. Jedna grupa oglądała film dokumentalny "Zwycięstwo 1920" (reż. A. Kałuszko), druga natomiast z przewodnikiem Panem Rafałem Orychem zwiedzała miejsca związane z Bitwą Warszawską. W tym czasie dzieci malowały bawełniane torby na wielkie wyjście do biblioteki! Pod namiotem Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku mogły pod życzliwym okiem Pani Beaty zrobić zdjęcie w tle z historyczną postacią sprzed 100 laty czy z pierwszym samochodem, który wówczas jeździł ulicami Sulejówka. Nie mogło zabraknąć książki na takiej imprezie - tradycyjnie więc był tzw. bookcrossing. Kto chciał mógł zabrać do domu wybraną książkę bez konieczności jej zwrotu do biblioteki. Około 15.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wesołej przez lasy poligonu.
Tym razem grupowe pamiątkowe zdjęcie zrobiliśmy na parkingu przy PKP w Woli Grzybowskiej - najbardziej wytrwali rajdowicze zostali uwiecznieni na zdjęciu i pożegnalnym filmiku.


Dziękujemy:
  • Uczestnikom rajdu - tym małym i dużym. Było nas ok. 185 osób w wieku od 2 do 72 lat! Wielki szacunek 5-letniej Alicji (z Anina), która przejechała na swoim małym rowerku całą trasę
  • Partnerom imprezy: Muzeum Ossów 1920 Wrota Bitwy Warszawskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ossowie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku za życzliwą pomoc w organizacji rajdu Policji (z Wawra, Wesołej, z Warszawy z ul. Waliców) - za zabezpieczenie rajdu i bardzo dobrą współpracę z koordynatorem Remigiuszowi Malinowskiemu za opiekę techniczną na trasie przejazdu
  • Partnerom Medialnym: Wiadomościom Sąsiedzkim oraz Lokalnej. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Elizy Woźnickiej z Lokalnej, która już kolejny raz była z nami na imprezie
  • Sponsorowi - sklepowi FALA z Wawra
  • Grzegorzowi Czuchraniukowi za dokumentację fotograficzną rajdu.
  • Piotrowi Kąkolowi za pomoc przy obsłudze grilla
Do zobaczenia za rok

Wykorzystujemy cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale należy się liczyć z błędami przy obsłudze konta bibliotecznego (rezerwowaniu pozycji).

   Aktualizacja strony: 05.10.2018 | Czas generowania strony: 0.0004 | Kontakt:
Jesteś naszym 2016463 Gościem od dnia uruchomienia strony - 12.06.2005